Spływy kajakowe

Proponowane szlaki kajakowe w dorzeczu Wisłoki
Kolory oznaczają dostępność i długość szlaków kajakowych na poszczególnych odcinkach rzek w okresie wskazanych miesięcy.
Kilometry danego szlaku kajakowego podane są orientacyjnie. Nawiązują one do charakteru rzeki i jej zasobności w wodę na danym odcinku.

Długość proponowanego spływu w danym przedziale czasowym wskazanym na mapce może nieznacznie ulec zmianie (+/- 3 km) w zależności od miejsca startu spływu.
Zakończenie spływu na poszczególnej rzece zostanie ustalone indywidualnie z każdym uczestnikiem ze względu na możliwość jego wydłużenia na rzece Wisłoce.

Czas spływu kajakowego na poszczególnych rzekach uzależniony jest od wysokości wody:
- przy stanach wyższych okres (III-IV) płyniemy średnio 6-7 km na godzinę;
- przy stanach średnich okres (V-VI) płyniemy średnio 4-5 km na godzinę;
- przy stanach niskich okres (VII-IX) płyniemy średnio 3,5-4 km na godzinę.

Ze stanami wyższymi i średnimi na naszych rzekach możemy mieć do czynienia okresowo również w czerwcu czy lipcu - związane jest to z częstymi deszczami w tych miesiącach.
Warto również wiedzieć o tym, iż każda rzeka pomimo bliskiego sąsiedztwa znacznie się różni wysokością lustra wody. Często mamy do czynienia z sytuacja taką, że na Jasiołce i Ropie przekroczone są stany ostrzegawcze i alarmowe, gdy w tym samym czasie Wisłoka powyżej Jasła posiada stany wód niskie i średnie. Z tego powodu zawsze można wybrać dla siebie odpowiednią rzekę na spływ kajakowy.


Szczególnie polecamy spływy na poniższych szlakach:
- rzeka Jasiołka: Roztoki-Jasło (ujście rzeki) 8,1 km, czas spływu: 2,5-3 godziny (trudniejszy);
- rzeka Jasiołka: Gliniczek-Jasło (ujście rzeki) 5,3 km, czas spływu: 1,5-2 godziny;
- rzeka Ropa: Skołyszyn-Jasło (most na Jareniówkę rz. Wisłoka) 15 km, czas spływu: 5,5-6 godziny (trudniejszy);
- rzeka Ropa: Skołyszyn-Jasło (most na Trzcinicę) 10,5 km, czas spływu: 4-4,5 godziny;
- rzeka Ropa: Przysieki-Jasło (most na Trzcinicę) 7,5 km, czas spływu: 3-3,5 godziny;
- rzeka Wisłoka: Jasło MOSIR-Krajowice (most) 7,8 km, czas spływu: 2,5-3 godziny (trudniejszy).

Ważne!
Podane czasy spływu nie uwzględniają przerw - tzw. spływ ciągły. Wedle uznania należy do podanych czasów doliczyć: przerwy na odpoczynek, wyjście na brzeg, zdjęcia, posiłek (łącznie ok. 1-2,5 godziny). Czasy odnoszą się do stanów wód na rzekach niskich do średnich przy prędkości spływu ok. 2-4 km/h.

Co nas spotka na szlaku kajakowym
Przy każdym stanie wody mogą się pojawić na szlaku przeszkody typu wyplecenia, bystrza czy powalone drzewa, które wydłużają okres spływu. W stanach wyższych i średnich możemy je pokonać przepływając ponad nimi, natomiast przy stanach niskich najczęściej musimy wysiąść z kajaka i przenieść go za przeszkodę. Posiadane przez nas kajaki są bardzo lekkie (14-18 kg) i ten prawdopodobny wysiłek nie będzie sprawiał większego problemu. Nasze rzeki są bardzo dynamiczne i często zmieniają charakter podłoża np. po większym przyborze wody przez co podane średnie okresy spływów mogą nieznacznie się różnić na poszczególnych rzekach.

Czy będzie woda w rzece?
W zależności od przebiegu zimy, śniegu zgromadzonego w górach, intensywności opadów wiosennych i letnich, suszy i spowodowanych nią niżówek wiosenno-letnio-jesiennych dostępność proponowanych szlaków kajakowych może ulec zmianie. Jeśli jesteś zainteresowany udzielimy Ci niezbędnych informacji i pomożemy w wyborze najodpowiedniejszego szlaku kajakowego dla Ciebie. W okresie niesprzyjających warunków, np. długotrwałej suszy i spowodowanego nią krytycznie niskiego stanu wody, polecamy wyjazd na spływ kajakowy Sanem, Dunajcem lub Nidą - w tym celu prosimy o kontakt.

Parking
Osoby, które przyjechały samochodem mogą go pozostawić przy siedzibie firmy, a następnie zostać przewiezione na spływ. Uczestnicy mogą również zostać zabrani na spływ spod swojego domu lub innego dogodnego dla siebie miejsca, a po jego zakończeniu ponownie odwiezieni.

Transport na spływ i ze spływu oraz cena
Dowozimy uczestników oraz sprzęt z naszej bazy - miejsca postoju samochodów na spływ, a po jego zakończeniu odbieramy w ustalonym miejscu zakończenia spływu.

Cena wypożyczenia kajaka z transportem i odbiorem po spływie zamyka się w granicach 100zł/kajak na proponowanych powyżej trasach. W przypadku wydłużenia trasy dojazdowej dojazd dodatkowo płatny 0,60 zł/km